Сърбия не трябва да е част от ЕС. Държава, която изкривява

...
Сърбия не трябва да е част от ЕС. Държава, която изкривява
Коментари Харесай

ВМРО: Сърбия няма място в ЕС, щом в училищата ѝ се говори за `български злодейства`

Сърбия не би трябвало да е част от Европейски Съюз. Държава, която изкривява и намерено стартира неистини за историята, косвено предявява териториални искания към трети страни и асимилира посредством разнообразни способи българското малцинство, няма място в европейското семейство.

Това обявиха от Вътрешна македонска революционна организация, след като техническото учебно заведение „ Никола Тесла “ и църковната община в Сурдулица (на процедура част от Западните покрайнини) насрочиха конкурс измежду учениците в главните и междинни учебни заведения в Сърбия, Република Сръбска и сръбската диаспора за " отбелязване на една година от оповестяването на сурдулишките мъченици. "

В обявата за състезанието написа, че “Сурдулишките мъченици са страдали от българските злодейства през Първата международна война на територията на югоизточна Сърбия, Вардарска Сърбия и Косово. ”

Освен че загатва в никакъв случай несъществувалото название Вардарска Сърбия, в обявата има манипулативно поднесени исторически събития от Първата международна война.

Вътрешна македонска революционна организация " стачкува остро против продължаващите спекулации за български зверства в Западните околности по време на Първата международна война. "

" Сурдулишките мъченици са починали в хода на Първата международна война сърби, за които е упреквана българската войска. Преди година сръбската черква канонизира тези хора с много противоречиви причини. Вътрешна македонска революционна организация страда за ориста на всеки почтено умрял във войните. В същото време този неразбираем от историческа и канонична позиция акт не трябва и не може да бъде дежурно вменяван като виновност на българите и България. " - написа в позицията на Вътрешна македонска революционна организация.

" Сръбските дейности във връзка с популацията в Западните околности са същинската историческа драма в хода на Първата международна война и по-късно. И това не трябва да се не помни, нито да се омаловажава. Изключително преднамерено е и споменаването на Вардарска Сърбия – това демонстрира ясно не просто непознаване на историческата истина, само че и експанзия по отношение на историята и справедливостта, граничеща с цинизъм. Вардарска Македония, обозначена като Вардарска Сърбия, е част от Македония, която е завоювана от Сърбия след 1913 година и населявана от население, всеобщо прието за българско през Първата Световна война. " - безапелационни са от партията с водач Красимир Карачанов.

Вътрешна македонска революционна организация приканва Сърбия " да не позволява сходни провокации – изключително в моментите, когато стартира европейския си път. Европейският съюз не е пространство за исторически реваншизъм и ние няма да допуснем страна с сходно антиевропейско държание да стане част фамилията на обединена Европа. "

Протест и от Брюксел

Евродепутатът от ГЕРБ/ ЕНП Андрей Ковачев също стачкува " против потребления език на омразата против България. "

" Основната концепция на Европейския съюз е да преодолеем това, което ни е разделяло, дискриминирането, говора на омразата - това, което съумяха страните в Западна Европа. За голямо страдание в нашата съседка Република Сърбия към момента очевидно инерцията от предишното не е забравена. Това, което сега се прави в Сурдулица, е извънредно неприятен опит от предишното - да се афишират състезания в учебните заведения за това какъв брой са били неприятни “българските злодеи ” и какво били създали. Аз изрично стачкувам против опита още веднъж да бъде употребен подобен диалект на омразата против България, против българите, да се манипулира историята. Това не е европейско държание. " - съобщи Ковачев.

" Тези останки от предишното би трябвало да бъдат преодолени по пътя на европейската интеграция. Недопустимо е православната черква на Сърбия да взе участие в такива актове дружно с учебните заведения. Поводът е така наречен конкурс, който е разгласен от учебното заведение в Сурдулица дружно с църковната общественост, за това по какъв начин дребните деца би трябвало да пишат за “българските злодеяния ” и за така наречен оповестени от тях Сурдулишки мъченици от Първата международна война. Да не приказваме, че в този конкурс се приказва и за някаква област, наречена “Вардарска Сърбия ”, очевидно се има поради Македония. Това не е единствено някаква носталгия по предишното, само че е неприемливо изкривяване на историята. Достатъчно Македония беше грубо подложена на сръбска окупация за десетилетия - както по времето на кралска Югославия, по този начин и по времето на комунистическа Югославия и това повече не може да бъде търпяно. Надявам се доста тези неща да не се повтарят и ние желаем, аз искам в действителност едно европейско бъдеще на Република Сърбия и на всички сръбски жители, уповавам се и те да имат силата да преодолеят това, което ни е разделяло в предишното. " - сподели още Андрей Ковачев.

Българското малцинство в Сърбия също реагира

Културно-информационният център на българското национално малцинство " Босилеград " в Сърбия изрази " оскърбление и паника от провокативния конкурс ".

" Няма никакво подозрение, че това е продължение на антибългарската агитация и говора на омразата за предумишлено показване на фалшифицирани исторически обстоятелства за събития от Първата международна война, възпитаване на антибългарски усеща и национална ненавист против българите измежду децата от сръбска националност, и възприятие на виновност и позор измежду децата от българска националност за това, че - съгласно уредниците на състезанието - българската войска била правила военни злодеяния. Основно предопределение на Православната черква и на учебните заведения е да възпитават вярващите и учениците в дух на мир, обич и приемливост. Основна задача на историческата просвета е обективно и тъкмо да показа историческите събития с цел да може да се изясни сегашното и да се извлекат поучения за спокойно общуване и успокоение в бъдещето " - съобщи ръководителят на КИЦ „ Босилеград “ Иван Николов.

Освен че сходни мероприятия накърняват спокойствието и сигурността на лоялните жители от български генезис в Република Сърбия, създавайки атмосфера на линч, те подлагат на съществени тествания добросъседството и българо-сръбските връзки във всекидневния живот и в подтекст на сръбското еврочленство. Политизирането на историята, вярата и образованието води до фанатизиране на нацията и образуване на национална еднаквост в контраст на другите, а не дружно с тях. Още повече, че управляващите в Република Сърбия предходната година не разрешиха отбелязването на 100-годишнината от избиването на почтените цивилни жертви и слагането на паметна плоча с техните имена в Босилеград. Създаването на антибългарски настроения в Сърбия оправдава и предизвиква асимилационната политика, нарушаването на правата на българите и основаването на социално-икономическа атмосфера за всеобщо овакантяване на българските региони в Сърбия - пишат от Културно-информационния център на българското национално малцинство " Босилеград ".
Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР